Ваджра-йога
Термін “Йога” з тібетської перекладається як знання. Змінюється світ, обставини життя, виникають нові методи досліджень, розвивається наука. Знання Йоги не стоїть на місці, бо воно перетвориться з вчення на догму.
Ваджра Йога – це цілісна система, яка включає знання Йоги, психології, остеопатії, анатомії, практики Лунг Та, життєвої мудрості, а також безпосередній досвід переживання першопочаткового стану – неподвійності. Тільки через неподвійність людина досягає розуміння, що це все – нероздільні частини єдиного знання.
Виникнення Ваджра Йоги пов’язане з життєвим шляхом, результатом практики йоги Анатолія Пахомова та інших послідовників.
В фізичному аспекті ми використовуємо тільки коректний підхід до хребта – без скручування, нахилів в бік і глибоких деформацій хребта (раніше відомий як “йога Коректного Підходу до Хребта”).
Основа методики КПХ відрізняється від сучасного хибного підходу до виконання асан (основаного на деформації хребта). Коректний підхід повністю відповідає класичному підходу до практики давньоіндійських шкіл ( на кшталт упанішад), де скруток не було. Описи індійських шкіл можна зустріти в упанішадах та в трактатах з Йоги. Що ще раз підтверджує істину, що “все нове – це добре забутое старе”. Методика базується на сучасних знаннях фізиології та анатомії, медицини, остеопатії, а також знань, отриманих з древніх текстів по Хатха йоги. З практик, які подаються в групах, принципово виключені ті асани, які можуть привести до зсувів хребців (зкручування, глибокі прогини, бічні нахили). Тож, було поставлено ціль зробити таку практику, при якій людина, що прийшла до групи вже з патологіями в хребті, не погіршить свій стан, а навпаки, покращить його (принцип з медицини – “не нашкодити”).
Ваджра Йога дотримується цілісного підходу до здоров’я людини і застосовує різні методи, щоб допомогати людям бути здоровими. При регулярній практиці вдається компенсувати, а то й позбавлятися багатьох розладів нашого організму. Наприклад завдяки практиці бандх ліквідуються застійні явища в області живота та внутрішніх органів.
Короткий опис деяких принципів Ваджра Йоги (КПП):
Махамудра. Усвідомлене спостереження і перебування тут і зараз, прислухаючись до свого тіла. Практика неподвійності.
Серединний шлях. Виключення крайностей у всіх проявах нашої енергії (на рівні тіла, розуму, мови). В тому числі на фізичному рівні в силі, гнучкості, витривалості та координації ми не використовуємо все по максимуму, а слідуємо «золотій серединці».
Ключова ланка. У будь-якому явищі, дії, стані або предметі є ключова ланка. Уміння виділити головне і другорядне – те, що дає можливість розрізнення та структурування розуміння. В йозі такий підхід ще називається – Вівека.
Золоте правило Коректного підходу до хребта в асанах: площина плечей завжди паралельна площині тазу. Витягування, зміцнення і розслаблення.
Залізне правило: Здоров’я людини більше залежить не від того, що вона робить, а більше від того, що не робить.
Використання в практиці кумбхак. Досягнення зупинки думки та неподвійності в практиці через затримку дихання.
Плавність рухів та поступовість освоєння – будь то асана, або інша практика. Плавність рухів забезпечує контроль і попереджує травми. До того ж плавність є виразом усвідомленості. Якщо просто сповільнити звичайні рухи, ми можемо прийти до усвідомлення. Поступовість освоєння асан, є необхідним атрибутом практики, який культивує терпіння. Тільки коли тіло і розум готові, людина починає практикувати складні асани. Інакше складна асана травмує тіло практикуючого та викликає виникнення егоїстичний тенденцій у свідомості.
Виключення зкручувань та уникання гіпермобільності, розвиток спритності. Одна з цілей практики асан в нашій традиції – це розвиток спритності, координації, зміцнення тіла, створення міцного м’язового корсета. Тіло практикуючого, внаслідок заняття, стає міцнішим, і більш здоровим, що усуває зайві врітті (хвилювання ума). Прагнення до гіпермобільності призводить до травм і патологій хребта, і, на наш погляд, виникає з людського ЕГО (яке вважається перешкодою для розуміння власної природи)
Присвячення плодів практики іншим живим істотам – це найважливіший принцип йоги.
На даний момент багато людей, які продовжують розвивати і формувати традицію Ваджра в усьому світі, об’єднані в Міжнародну Федерацію Ваджра Йоги.